Bazeni
ÄŒasi, ko so si »luksuz« z bazenom lahko privošÄili samo »bogataši« so mimo, in danes opažamo, da se ljudje vedno pogosteje odloÄajo za gradnjo bazenov bodisi v hiši, bodisi na vrtu ob hiši. Današnji tempo življenja zahteva, da se v prostem Äasu, ki ga je na žalost vedno manj, intenzivneje sprošÄamo, obenem pa tudi nekaj storimo za našo kondicijo. En od naÄinov, kako to doseÄi, je uživanje ob bazenu.
Ob odloÄitvi za gradnjo bazena, se je pred zaÄetkom gradnje potrebno odloÄiti za tip bazena, velikost, ali bo notranji ali zunanji. Bazene loÄimo tudi po materialih iz katerih so zgrajeni:
- betonski poljubnih oblik
- zidani
- poliestrski
Najbolj trpežni in s tem najboljši so, betonski poljubnih oblik, veÄinoma obloženi z bazensko keramiko ali mozaikom. V Äasu gradnje je potrebno predhodno vgraditi vgradne dele šob, skimerjev (element v školjki bazena, kjer obtoÄna Ärpalka zajema bazensko vodo), šob masažnih elementov, protitoÄne naprave (ki nam omogoÄa, da tudi v manjšem bazenu resniÄno plavamo) in raznih fontan in slapov.
Školjko bazena je možno tudi zidati iz posebnih zidakov. Pri tem naÄinu gradnje je prav tako potrebno, v Äasu gradnje, vgrajevati vgradne dele bazenskih elementov. Zidani bazeni so najpogosteje obloženi s posebno bazensko folijo, ki zadržuje vodo in je izredno trpežna.
Nekoliko hitrejša, vendar s tem niÄ slabša, gradnja je, Äe se odloÄimo za predhodno izdelano školjko iz poliestrske smole, ki jo postavimo na izvedeno nosilno plošÄo v gradbeni jami. Ti bazeni so finalno izdelani in jih ni potrebno dodatno oblagati s folijo ali keramiko.
Nezanemarljivi del vsakega bazena, bodisi notranjega ali zunanjega, je ureditev okolice bazena in uskladitev z ostalo zunanjo ureditvijo celotnega objekta, za kar je potrebno skrbno naÄrtovanje in nato usklajena izvedba.
Za vzdrževanje bazenske vode namestimo potrebno avtomatiko:
- za fiziÄno ÄišÄenje preko filtra,
- aparature za dezinfekcijo vode in vzdrževanje pravilnega pH vode (vzdrževati moramo pH od 7,0 – 7,2)
- ogrevanje bazenske vode
Vse te elemente namestimo v predhodno pripravljen prostor (strojnico), kjer pa namestimo tudi vse potrebne Ärpalke, pogone in cevne razvode. Za ogrevanje bazenske vode se lahko uporablja tudi toplotna Ärpalka sistema zrak – voda, ki je varÄnejša pri porabi energije.
Bazene lahko opremimo tudi z:
- protitoÄno napravo, ki nam omogoÄa pravo in dolgotrajno plavanje v bazenu
- masažnimi šobami za dodatno sprostitev v našem bazenu
Na zaÄetku smo bazene razdelili na zunanje in notranje (zaprte bazene, ki so v prostoru v objektu). Pri notranjih bazenih je potrebno namestiti še prezraÄevalno napravo, ki vzdržuje pravilno vlago in temperaturo v prostoru.
Kopalno sezono v domaÄem zunanjem bazenu lahko podaljšamo skozi vse leto, Äe si omislimo premiÄno kupolo (s tem si ustvarimo pokrit bazen), ki jo lahko tudi v letnem Äasu, zaradi slabega vremena, potegnemo preko bazena. Z uporabo kupole imamo še vedno obÄutek da smo del lepe narave, ki nas obkroža.
Za gradnjo bazena je potrebno uskladiti sklop tehniÄnih in arhitektonskih rešitev, ki pa so strokovnjakom, ki to podroÄje obvladujejo, jasne. PriporoÄam, da pred zaÄetkom gradnje bazena angažirate strokovnjaka, ki vam bo pripeljal projekt od zaÄetka do zagona.
PodroÄje, ki ga obvladujemo v podjetju PROTEO, je tudi zasnova in gradnja bazenov od prvotne zasnove do izvedbe ali pa samo tehniÄnega svetovanja in nadzora pri gradnji. Vsi, ki so se odloÄili, da zgradijo bazen, so bili kasneje ob njihovi uporabi, izredno zadovoljni nad svojo odloÄitvijo. Razmislite, morda si tudi vi zaslužite delÄek »luksuza«.